Bilim Nedir?

Okunma: 1126 | Yazan: | Tarih: 02.07.13 | Kategori: bilim |

Bilim Nedir?

Bilim diyince insanın aklına ilk etapta Fizik, fen bilimleri gelmektedir. ·ünkü genellikle öğŸrencilik yıllarında yaşadığŸımız tecrübeler bilimsel çalışmaların bu alanlarda yapıldığŸını ortaya koymaktadır. Aslında bilim sadece fen ile alakalı bir olgu değŸildir. DoğŸada olan olaylar, maddelerin yapıları ile ilgili olaylar, hayatımızı kolaylaştıran küçükte olsa farklı buluşlar, kısacası gözlem ve gözleme dayalı dünya ile alakalı olguları birbirine bağŸlayan yasalardır.

Tanım olarak Türk Dil Kurumu SözlüğŸü€™nde bilim; €œEvrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim€ olarak tanımlanmıştır. Bu tanımdan da anlaşılacağŸı üzere belirli konular üzerinde yapılan deneylerin ve çalışmaların sonucunda bir neticeye varılıyor ise buna bilim denmektedir.

Bilim ile uğŸraşan insanlara ise bilim adamı denmektedir. Bu insanların tüm hayatları bilim adına buluşları araştırmaktır. ·ünkü bilimin bir ucu bucağŸı bulunmamaktadır. Gün geçtikçe çok sık olmasa bile televizyonlarda yeni yeni buluşlar ile karşılaşıyoruz. Bunların hepsi belki seneler süren deneyler sonucu ulaşılan sonuçlardır. Bilim adamları bu deneyleri sürekli gerçekleştirirler ve bir sonuca ulaşmaya çalışırlar. Bilim sayesinde hem hayatımızı kolaylaştıracak icatlar ortaya çıkmaktadır, hem de sağŸlığŸımıza kavuşmamız için çeşitli ilaçlar, buluşlar vs. ortaya çıkmaktadır.

Evet sağŸlık sektörü ile ilgili kendini bilime adayan insanlar bilimin gücünü kullanarak hem insanlığŸın hizmetine güzel ürünler sunmayı, hem de ülkelerini kalkındırmayı amaçlamaktadırlar. Evet ülke kalkındırmaktan bahsediyoruz, çünkü bilim öyle büyük bir güçtür ki bu konuda kendini geliştirmek çok ama çok zordur. Bilim alanında kendini yeteri kadar geliştirememiş ülkeler diğŸer ülkelerin geliştirdikleri bilimi kendileri de kullanabilmek için satın almak zorundadırlar ve bilimde her zaman geride kalacakları için sürekli kaynaklarını diğŸer ülkelere akıtmak zorunda kalacaklardır.

Bilimin gelişmesinin en büyük sebebi de insanlardaki meraktır. Ζyle ki herşeyi merak eden insanlar toplumda bilim adamı olarak adlandırılmakta veya bilim adamı lakabı takılmaktadır. Zaten merak olmasa insan yeni bir buluş icat etmek için bir amaç sahibi olamayacağŸından dolayı eğŸer merak denen bir olgu olmasa hiçbir icat, buluş vb. gibi bilim adına birşey olması sözkonusu olamazdı. Bilimin bu kadar önemli ve değŸerli olduğŸu bu dönemde Türk bilim adamlarımızı Amerikanın kapmasının da çok manidar olduğŸunu görmemek mümkün değŸildir.Etiketler: bilim nedir, bilim nedir kısa açıklaması, bilim nedir kısa tanımı, bilim nedir kısaca, bilim nedir kısaca açıklaması, bilim nedir kısaca tanımı, bilim nedir özet, bilim nedir tanım, bilim nedir ve özellikleri, bilim nedir vikipedi, bilimin tanımı nedir, pozitif bilim nedir tanımı,YORUMLAR

  • büşra yazdı:
    21 Eylül 2013 - 2:20 PM

    çok teşekkürler güzel bilim makalesi olmuş

YORUM YAPIN